Artróza patří mezi velmi častá onemocnění současné doby. Někteří odborníci ji dokonce řadí mezi civilizační choroby a mají k tomu vážný důvod. Artróza je totiž nejčastěji způsobena obezitou a nedostatkem pohybu. Toto onemocnění dokáže být velice nepříjemné a především bolestivé. Pokud se objevila i u vás, je potřeba začít co nejdříve jednat…

Co je artróza?

Artróza je onemocnění kloubů, které nejčastěji postihuje jedince nad 50 let věku. V současné době není ale výjimka, že se artróza objevuje i u podstatně mladších lidí. Hlavními příznaky této nemoci je bolest, ztuhlost a snížená pohyblivost kloubů. Rozvoj nemoci je pozvolný, a právě proto je nutné věnovat kloubům náležitou pozornost a při obtížích ihned navštívit lékaře, který s odhalením nemoci pomůže a doporučí vhodnou léčbu!

Čím dříve, tím lépe

Artróza může postihnout jakýkoliv kloub. Nejčastěji jsou to kolena, ramena, klouby na rukou a klouby kyčelní. Při léčbě artrózy je důležitá pečlivost. Pokud je artróza odhalena včas, je léčena pomocí různých léků na bolest a na tlumení zánětů. Nezbytné jsou i léky, které zabraňují dalšímu ničení kloubní chrupavky. Při léčbě artrózy pomáhají také speciální cvičení a různé zábaly. Zábaly mohou být studené i horké. Skvěle působí zábaly bahenní.

Operace je až na posledním místě

Pokud je to potřeba, je součástí léčby artrózy i hubnutí. Tím je docíleno toho, že klouby nejsou nadměrně zatěžovány váhou těla. Doporučováno je také užívání různých doplňků stravy, které obsahují pro klouby a především pro kloubní chrupavku potřebné látky – jedná se hlavně o chondroitin, glukosamin a MSM. Doplňky stravy může doporučit lékař a seženete je již běžně v téměř každé lékárně. Pokud je artróza již v pokročilém stádiu, je nutné její léčbu provést operativně a to nejčastěji náhradou celého klubu. Tomu lze ale předejít právě včasnou léčbou. Pokud bolet kloubů trápí i vás, začněte jednat co nejdříve, vyplatí se to!

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.